Item # GAR72735
M6-1.00 x 10mm Button Head Socket Cap Screw, Alloy Ste, Plain
$0.51515 / EA
- Minimum Order Qty: 25
- Must Order in Multiples of: 25
- Pkg Qty: 25
- Log in to see if custom discounts apply
Item # GAR72735
M6-1.00 x 10mm Button Head Socket Cap Screw, Alloy Ste, Plain
- UM: EA
The GAR72735 is a M6-1.00 x 10mm alloy steel button head socket cap screw. The low-profile domed head is ideal for clearance-sensitive assemblies where a standard socket head cap screw would protrude. Drive: 4mm hex key. Meets ISO 7380.
| Thread | M6-1.00 |
|---|---|
| Length | 10mm |
| Thread Series | Coarse |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Plain |
| Head Style | Button (low profile domed) |
| Drive | Internal Hex (Allen Key) |
| Hex Key Size | 4mm |
| Standard | ISO 7380 |
| Part Number | GAR72735 |
Strength note: Button head socket cap screws are classified as a lower-strength alternative to socket head cap screws per ISO 7380. The shallow head limits the hex socket depth and maximum installation torque. Do not substitute button heads in high-tension structural joints without verifying load capacity.
Eugene Fastener stocks M6-1.00 button head socket cap screws in Eugene, Oregon. Call or order online for availability.
Related Resources: Torque & Hex Key Chart • Material & Grade Guide
| Diameter | M6 |
| Thread | M6-1.00 |
| Length | 10mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Plain |
| Part Number | GAR72735 |
| Type | Button Head Socket Cap Screw |