Item # FHSM12-1.75X100PL
M12-1.75 x 100mm Flat Head Socket Cap Screw, Alloy Ste, Black Oxide
Item # FHSM12-1.75X100PL
M12-1.75 x 100mm Flat Head Socket Cap Screw, Alloy Ste, Black Oxide
- UM: EA
The FHSM12-1.75X100PL is a M12-1.75 x 100mm alloy steel, DIN 7991 Class 12.9 flat head socket cap screw with black oxide finish. The 90° conical head sits flush when installed in a matching countersink. Drive: 8mm hex key. Meets DIN 7991 / ISO 10642.
| Thread | M12-1.75 |
|---|---|
| Length | 100mm |
| Thread Series | Coarse |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Head Style | Flat, 90° countersink |
| Drive | Internal Hex (Allen Key) |
| Hex Key Size | 8mm |
| Standard | DIN 7991 / ISO 10642 |
| Part Number | FHSM12-1.75X100PL |
Countersink: Metric flat head socket screws require a 90° countersink (DIN 7991 / ISO 10642). Do not use 82° inch-series tooling on metric flat heads.
Eugene Fastener stocks M12-1.75 flat head socket cap screws in Eugene, Oregon. Call or order online for same-day availability on stocked sizes.
Related Resources: Countersink Guide (82° vs 90°) • Torque & Hex Key Chart • Material & Grade Guide
| Diameter | M12 |
| Thread | M12-1.75 |
| Length | 100mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Part Number | FHSM12-1.75X100PL |
| Type | Flat Head Socket Cap Screw |