Item # SSHM8X40
M8 x 40mm Shoulder Bolt M6 Thread, Alloy Stee
$4.52700 / EA
- Minimum Order Qty: 25
- Must Order in Multiples of: 25
- Pkg Qty: 25
- Bulk Qty: 100
- Log in to see if custom discounts apply
Item # SSHM8X40
M8 x 40mm Shoulder Bolt M6 Thread, Alloy Stee
- UM: EA
The SSHM8X40 is a socket shoulder bolt with a M8 precision shoulder, 40mm shoulder length, and M6 threaded end. The ground shoulder provides tight dimensional control for locating, bearing retention, pivot, and cam follower applications. Alloy shoulder bolts are heat treated for strength — standard for tooling, automation, and precision machinery. Drive: 5mm hex key. Meets ASME B18.3.
| Shoulder Diameter | M8 |
|---|---|
| Shoulder Length | 40mm |
| Thread Diameter | M6 |
| Thread Pitch | 1.00 |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Plain |
| Drive | Internal Hex (Allen Key) |
| Hex Key Size | 5mm |
| Standard | ASME B18.3 |
| Part Number | SSHM8X40 |
Shoulder bolt sizing: The shoulder diameter and length define the precision fit feature. The threaded end (smaller diameter) engages a tapped hole to secure the bolt. For bearing retention, match the shoulder diameter to the bearing bore. For pivot applications, the shoulder clearance hole diameter should match the shoulder OD closely.
Eugene Fastener stocks shoulder bolts in Eugene, Oregon. Call for availability on non-standard sizes.
Related Resources: Shoulder Bolt Selection Guide • Material & Grade Guide
| Thread Diameter | M6 |
| Thread Pitch | 1 |
| Shoulder Diameter | M8 |
| Shoulder Length | 40mm |
| Material | Alloy Steel |
| Part Number | SSHM8X40 |