Item # SSSCM8-1.25X10ZP
M8-1.25 x 10mm Socket Set Screw Cone Point, Alloy Ste
$0.46520 / EA
- Minimum Order Qty: 2400
- Must Order in Multiples of: 2400
- Pkg Qty: 2,400
- Bulk Qty: 2,400
- Log in to see if custom discounts apply
Item # SSSCM8-1.25X10ZP
M8-1.25 x 10mm Socket Set Screw Cone Point, Alloy Ste
- UM: EA
The SSSCM8-1.25X10ZP is a M8-1.25 x 10mm socket set screw, cone point with zinc finish. Set screws have no head — the entire fastener sits flush with or below the surface. The Cone point: conical hardened point penetrates shaft material for maximum holding power — creates a permanent mark on the shaft. Best for high-torque shaft-to-hub retention. Drive: 4mm hex key. Meets DIN 913–916.
| Thread | M8-1.25 |
|---|---|
| Length | 10mm |
| Point Style | Cone |
| Thread Series | Coarse |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Zinc |
| Head | Headless (flush seating) |
| Drive | Internal Hex (Allen Key) |
| Hex Key Size | 4mm |
| Hardness | Through-hardened to RC 45–53 (Class 45H) |
| Standard | DIN 913–916 |
| Part Number | SSSCM8-1.25X10ZP |
Eugene Fastener stocks M8-1.25 cone point socket set screws in Eugene, Oregon. Available in box and bulk quantities.
Related Resources: Set Screw Point Style Guide • Torque & Hex Key Chart • Material & Grade Guide
| Diameter | M8 |
| Thread | M8-1.25 |
| Length | 10mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Zinc |
| Point Style | Cone |
| Part Number | SSSCM8-1.25X10ZP |
| Type | Socket Set Screw |